5 Kryteriów wyboru dobrego przewoźnika
Jesteś uczestnikiem hurtowej dystrybucji produktów leczniczych i odpowiadasz za transport leków, to pewnie nieraz miałeś dylemat z wyborem dobrego przewoźnika. Wiadomo, transport wyrobów farmaceutycznych wymaga spełnienia wyjątkowych wymagań jakościowych i bezpieczeństwa, więc tutaj uwaga przy wyborze przewoźnika musi być skupiona na wielu aspektach. Co zatem powinien posiadać i zapewniać przewoźnik, który bierze udział w przewozie produktów?
1. Transport farmaceutyczny, a posiadanie certyfikatu GDP
Certyfikat Good Distribution Practice to pierwszy konieczny dokument, bez którego nie ma mowy o przewozie leków. Jest on gwarancją stosowania najwyższych wymagań i wytycznych jakie stawiane są przed dystrybutorami farmaceutyków, a dotyczą one wielu obszarów:
- zarządzania jakością
- sprzętu i wyposażenia
- personelu biorącego udział w hurtowej dystrybucji leków
2. Przewóz leków, a system zarządzania jakością
Nie wystarczy, że przewoźnik farmaceutyków spełnia wymagania GDP. Podejmując współpracę z przewoźnikiem trzeba jeszcze upewnić się, że ma wdrożony system zarządzania jakością. Taki certyfikat jest zawsze wartością dodaną. Potwierdza, że przewoźnik spełniania wymagania i standardy jakie niesie za sobą norma ISO9001:2015 oraz potwierdza, że usługa transportu leków robiona jest na najwyższym poziomie.
Kiedy możemy powiedzieć, że przewoźnik ma dobry system zarządzania jakością?
- kiedy procedury, procesy, zasoby i działania zapewniają, że dostarczony towar utrzymuje swoją jakość i integralność
- kiedy procedury, procesy, zasoby i działania gwarantują, że transportowany towar pozostaje w legalnym łańcuchu dostaw
- kiedy system jest w pełni udokumentowany
3. Transport farmaceutyków, a wyposażenie samochodu
Przewoźnik specjalizujący się w przewozie leków odpowiada też za niezbędne warunki przewozu (temperatura przewozu leków oraz zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w przestrzeni ładunkowej), a to z kolei wymaga specjalnego wyposażenia samochodów. Tutaj wyjątkowo liczy się ochrona przed uszkodzeniem, sfałszowaniem, czy kradzieżą. Pojazd powinien więc mieć:
- czujniki temperatury i drukarkę umożliwiającą robienie na bieżąco wydruku temperatury,
- systemy GPS do kontroli i monitorowania temperatury oraz zapewnienia bezpieczeństwa poprzez możliwość śledzenia pojazdu i generowania alarmów,
- odpowiednie dokumenty – świadectwa ATP, potwierdzenia kalibracji czujników, świadectwa mappingów, ważne przeglądy techniczne agregatu, chłodni i ciągnika oraz książki myć.
4.Przeszkolony personel przewoźnika
Prawidłowa dystrybucję produktów leczniczych to nie tylko certyfikaty i wyposażenie samochodu. Sprawnie działający proces przewozu, to również, a może nawet przede wszystkim zespół, który musi być odpowiednio przeszkolony i mocno świadomy swoich obowiązków. Dlatego przepisy wymagają, aby przewoźnik szkolił każdego nowego pracownika, który ma brać udział w dystrybucji leków, a w ciągu roku powinien przeprowadzać szkolenia doskonalące. Bardzo istotne jest też systematyczne szkolenie kierowców. Oni również muszą przechodzić szkolenia wstępne i doskonalące, a każdy typ szkolenia musi być udokumentowany. Dodatkowo, w przedsiębiorstwie biorącym udział w transporcie farmaceutycznym powinna być powołana Osoba Odpowiedzialna, która na co dzień dba o przestrzeganie procedur i wytycznych. Musi ona posiadać odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie, a jej obowiązki powinny być jasno sprecyzowane i udokumentowane. Warto więc podejmując współpracę z nowym przewoźnikiem, zadbać również o sprawdzenie i tego aspektu.
5. Stały kontakt z przewoźnikiem
Realizując transport leków bardzo ważny jest też stały kontakt z przewoźnikiem. Tutaj w sukurs przychodzą nowe technologie. Dzięki nowoczesnym systemom telematycznym istnieje możliwość ciągłej kontroli pojazdów poprzez wygenerowanie linków w programach GPS i udostępnienie ich klientowi. Będąc zlecającym masz więc możliwość śledzenia o każdej porze gdzie aktualnie znajduje się ciężarówka z Twoim towarem.
Dodatkowo, do obsługi każdego transportu leków przewoźnik powinien zapewnić kontakt ze spedytorem, który na każdym etapie transportu powinien być z Tobą w kontakcie i na bieżąco przekazywać informacje o etapie procesu transportu.
Podsumowanie
Jak więc widać, transport leków nie jest prostym zadaniem. Przewoźnik ma do spełnienia wiele wymagań, które zapewnią, że powierzony mu towar dojedzie na rozładunek w odpowiednich warunkach, przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz z wykorzystaniem tylko wykwalifikowanego personelu. Tak zaawansowany rodzaj transportu wymaga też dobrej, dwukierunkowej komunikacji, która jest bardzo pomocna na każdym etapie realizacji transportu. Dużo lepiej współpracuje się, kiedy informacje o towarze przekazywane są na bieżąco, a w sytuacjach awaryjnych zlecający jest stale informowany o statusie transportu. Zlecenie transportu leków certyfikowanemu przewoźnikowi to minimalizacja ryzyka sytuacji niepożądanych, do jakich może dojść jeżeli zleci się transport osobom niemającym świadomości o specyfice tego rodzaju przewozu.
Jeżeli chcesz powierzyć swój towar certyfikowanemu i doświadczonemu przewoźnikowi - napisz lub zadzwoń a nasz personel odpowie na każde Twoje pytanie dotyczące spełniania najwyższych standardów w transporcie farmaceutycznym. Zwracamy szczególną uwagę aby transport towarów wrażliwych był bezpieczny, a warunki temperaturowe zostały zachowane. Wykorzystujemy do tego szereg narzędzi takich jak dostosowane do przewozu leków chłodnie (każda posiada certyfikat ATP, kalibrację czujników, mapping, książkę myć), wykwalifikowany personel (pracownicy przechodzą szkolenia wstępne, doskonalące oraz delegowani są na szkolenia w zewnętrznych jednostkach szkoleniowych) oraz długą listę procedur zgodnych z wytycznymi Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w oparciu o które działamy. Nasze rozwiązania są dla Ciebie odpowiednie? Możemy umówić się na krótką rozmowę, podczas której opowiemy o naszym doświadczeniu i odpowiemy na Twoje pytania.